czwartek, 22 stycznia 2015

[39] Zagrożeni - C. J. Daugherty

Tytuł: Zagrożeni
Tytuł oryginału: Fracture
Autor: C. J. Daugherty
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 384
Każdy pragnie choć przez chwilę poczuć się bezpiecznym. Mieć pewność, że nic nam nie grozi, mieć gwarancję istnienia i wiedzieć, że to wszystko jest stałe i nie runie przy pierwszej lepszej okazji. Bezpieczeństwo - tak bardzo istotne w życiu każdego, zwłaszcza tych najmłodszych. Każdy powinien mieć kogoś lub coś, dzięki czemu czuje się bezpieczny. Rodzinny dom. Własny i prywatny azyl. To wszystko jest ze sobą ściśle powiązane i po prostu uszczęśliwia. Co jeśli, straci się je bezpowrotnie? 

Allie już nigdzie nie czuje się bezpieczna. Cimmeria była jedynym miejscem, do którego bardzo się przywiązała, ale teraz wszystko się zmieniło. Wszędzie czuje się zagrożona i zupełnie samotna. I nie może pozbierać się po ostatnich tragicznych wydarzeniach. Na dodatek Nathaniel planuje kolejny atak. Nikt nie wie, kiedy uderzy, ale to może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich uczniów, a nawet samej szkoły. A szpieg wśród osób związanych z Cimmerią wcale nie polepsza sprawy. Allie nie wytrzymuje już tego wszystkiego i postanawia uciec ze szkoły w nadziei, że to coś zmieni. Jednak desperacka  próba wyrwania się na wolność okazuje się bezcelowa. Dziewczyna w końcu musi pogodzić się z losem i zacząć działać, nim będzie za późno. Bo gra toczy się o coś więcej, niż szkołę... Czy Allie wreszcie pozna całą prawdę? 

"Całemu światu odbija. To nie nasza wina. My się do tego nie przyczyniliśmy. Dostaliśmy to w spadku."

To już trzeci tom Wybranych, w którym poznajemy dalsze losy Allie Sheridan. Tym razem jest jeszcze bardziej niebezpiecznie, pojawiają się kolejne pytania, a wraz z nimi zaskakujące fakty i tajemnice, o których nikt dotąd nie miał pojęcia. Na tej bazie autorka stworzyła swój świat - pytań i odpowiedzi, pozornie zwykłych rzeczy, za którymi kryje się coś całkowicie innego i o wiele bardziej istotnego. Ale także osób, których nie sposób rozszyfrować. Pani Daugherty bardzo sprytnie to obmyśliła, ale teraz, już po trzeciej książce z serii można się dopatrzyć schematów, według których tworzy swoje książki. Albo jest to zrobione celowo, by zapoznać czytelnika ze sposobem działanie Nathaniela (wtedy gratulacje dla genialności), albo po prostu korzysta ze swojego własnego szablony, że tak to ujmę. 

Jeśli chodzi o bohaterów, to jestem zadowolona. Z książki na książkę jest coraz lepiej. Ich zachowanie wciąż mnie zaskakuje. Cały czas się zmieniają, autorka pokazuje nieznane dotąd aspekty ich osobowości. Głównie mam tu na myśli Cartera, który stał się dla mnie zagadką i dopiero teraz zaczęłam się nim bardziej interesować. Główna bohaterka, a mianowicie Allie na początku zachowywała się, jakby było coś nie tak z jej psychiką. Ale po części to rozumiem. Przeżywała wielką traumę i nie chciała się pogodzić z tym, co się stało. Jednak uważam, że nie powinna odrzucać wszystkich w około, bo to tylko pogorszyło sprawę. Ale Ale dzięki temu stała się barwniejszą postacią mającą wiele twarzy, co jest dla mnie bardzo dobrym posunięciem.

Język był prosty i łatwy w rozumieniu. Powieść czytało się bardzo szybko. Jak już się wciągnęłam, to za jednym razem potrafiłam przeczytać całkiem spory kawałek. Akcji nie brakowało. Cały czas panowała aura tajemniczości i jak już się coś działo, to było tego sporo, a motywy nie zawsze były jasne. Czytelnik wciąż musiał się nad nimi zastanawiać, gdyż większość tej książki to ciąg zagadek. 

"Cierpienie wywoływało bliskość."

Wątek romantyczny był skomplikowany. Doszliśmy do momentu, w którym główna bohaterka nie jest oficjalnie z żadnym chłopakiem. Z jednym na etapie "jesteśmy dobrymi przyjaciółmi", a na drugiego jeszcze się nie zdecydowała. Czyli zapowiada się dość ciekawie i z chęcią będę dalej śledziła jej perypetie oraz wybory. Najlepsze jest to, że autorka nie skupia się całkowicie na rozterkach miłosnych głównej bohaterki, dlatego też wątek romantyczny nie przytłacza. I dzięki temu mogę jakoś znieść ten skomplikowany trójkąt, a nawet przyznać, że nie jest taki zły. 

Podsumowując to wszystko, Zagrożeni to książka pełna tajemnic. Tu nic nie jest takie, jakie się wydaje. Wręcz przeciwnie - wszystko jest jedną wielką zagadką, którą można rozwiązać tylko, jeśli jest się wystarczająco sprytnym. Przeczytałam ją bardzo szybko, z wielkim zainteresowaniem  śledziłam losy Allie i jej przyjaciół, razem z nimi próbowałam poznać prawdę. Muszę przyznać, że autorka ma smykałkę do tworzenia takich łamigłówek, bo niczego nie mogłam się domyślić. Polecam ją każdemu, zwłaszcza fanom powieści młodzieżowych z motywem tajemnic i zbrodni. Na pewno się spodoba! A mi nie pozostaje już nic, jak sięgnąć po czwarty tom i dalej szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. 

"Nie mogła sobie pozwolić na nadzieję: wiara w ocalenie tylko opóźnia nieuchronne załamanie."

Moja ocena: 7/10

13 komentarzy :

 1. Nie czytało się, ale słyszało o tej serii. Czy przeczytam mimo wszystko i tak dobrej recenzji? Nie wiem. Naprawdę, nie wiem. Mam na razie mieszane uczucia i zbyt wiele innych książek, by na dzień dzisiejszy stwierdzić, czy faktycznie przeczytam.

  http://zapomniany-szept.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale mam ją na oku, więc prędzej czy później na pewno się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Serię uwielbiam od chwili gdy wzięłam się za wybranych tuż po tym jak książka znalazła się w empiku <3 Polecam z całego serca, bo warto przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Zagrożonych" czytałam chyba w grudniu i muszę przyznać, że już tak sobie pamiętam, co tam się działo, a jeszcze nie skleciłam recenzji :P
  Najgorsze, że nie pamiętam też, czy mi się podobało bardziej od pozostałych części czy nie. Chyba muszę zacząć robić notatki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede mną dopiero pierwsza część... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie sięgnęłam po ten cykl, ale zachęciłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nazwisko autorki często pojawia się na blogach.Muszę w końcu się zabrać za jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba w końcu naprawdę muszę przeczytać tą serię. Wszyscy ją czytają, chwalą...
  http://zapach-stron.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszą część przeczytałam, ale boję się kolejnych części - wiele negatywnych opinii. Ale i tak przeczytam, żeby ocenić sama te książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem w trakcie czytania drugiej części i uderza mnie trochę niezdecydowanie Allie co do Cartera i Sylvaina..., ale reszta jest super :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam na półce. Bardzo dawno kupiłam i muszę się wreszcie za nią zabrać :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam, nie znam i raczej nie sięgnę. Już jakiś czas nie mogę się przekonać do tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka